Qualified Applicants for Seminary

0
637

After the entrance exams and orientation, the Commission on Vocation chaired by Fr. Jay Jacinto announced the list of the qualified applicants for the Minor and Preparatory seminaries. 30 applicants for the Preparatory seminary while 25 candidates
for Minor (High School) seminary have qualified and are accepted for the school year 2015-2016.

Complete lists:

LIST OF QUALIFIED HIGH SCHOOL APPLICANTS TO ENTER THE HOLY ROSARY MINOR SEMINARY THIS COMING SCHOOL YEAR 2015-2016

BAY DISTRICT
DIVINE MERCY PARISH, PAOLBO, CALABANGA
1. Gabriel Cemitara

OUR LADY OF ASSUMPTION PARISH, CANAMAN
1. Reyco Emmanuel Donacao

OUR LADY OF PROMPT SUCCOR PARISH, HARING, CANAMAN
1. Salvador B. Ferro III

CENTRAL DISTRICT

SAN LORENZO RUIZ PARISH, ABELLA, NAGA CITY
1. James Phillipe F. Reblora

OUR LADY OF PEÑAFRANCIA PARISH, NAGA CITY
1. Xavier Avelino N. Agao
2. Brian Benedict P. Bañas
3. Daniel Joshua M. Servidad

ST. JUDE THADDEUS PARISH, CONCEPCION GRANDE, NAGA CITY
1. Ian Jess S. Caceres
2. Michael Tristan A. Paylado

MATER SALUTIS PARISH, CARARAYAN, NAGA CITY
1. Ralph Rommel P. Ibeas

ST. JOHN THE EVANGELIST PARISH, NAGA CITY
1. Xavier Hans C. Formalejo
2. Marius Enzo F. Tabale

PARTIDO DISTRICT

ST. MICHAEL THE ARCHANGEL PARISH, CARAMOAN
1. Miguel Jose P. Nardo

STS. PHILIP AND JAMES PARISH, LAGONOY
1. Alan Kim R. Pena

SACRED HEART OF JESUS PARISH, GARCHITORENA
1. Jose Paulo T. Bombase

ST. CLARE OF ASSISI PARISH, TIGAON
1. Joshua C. Cimanes

RINCONADA DISTRICT

ST. BARTHOLOMEW PARISH, BAAO
1. Carl Andrie G. Bustinera
2. Lex Luigi E. Olaño

MOST HOLY TRINITY PARISH, BATO
1. Rodrigo Jaime B. Timbang

OUR LADY OF FATIMA PARISH, SAN ISIDRO, IRIGA CITY
1. Niño Paul Franco P. Baracina

OUR LADY OF SALVATION PARISH, SALVACION, IRIGA CITY
1. Rommel Angelo R. Licmoan

HOLY CROSS PARISH, NABUA
1. Edrick Josh D. Recto

OUR LADY OF GUADALUPE PARISH, MALAWAG, NABUA
1. Jesson Philip B. Borja

DIOCESE OF DAET
1. John Immanuel P. Gumabao


 

LIST OF QUALIFIED PRE-COLLEGE APPLICANTS TO ENTER THE HOLY ROSARY PREPARATORY SEMINARY THIS COMING SCHOOL YEAR 2015-2016

BAY DISTRICT

OUR LADY OF ASSUMPTION PARISH, CANAMAN
1. Christopher V. Arado Jr.

OUR LADY OF LA PORTERIA PARISH, CALABANGA
1. Prudencio S. Buban

OUR LADY OF PEÑAFRANCIA PARISH, BALATON, LAGONOY
1. Ace T. Borais

CENTRAL DISTRICT

ST. DOMINIC OF GUZMAN, GAINZA
1. Justine Aaron S. Aguirre

ST. ANTHONY OF PADUA PARISH, CAMALIGAN
1. Joseph V. Alcana

HOLY CROSS PARISH, NAGA CITY
1. Sean Dominic C. Castro

SAN LORENZO RUIZ PARISH, NAGA CITY
1. Lier Andrew D. Macalalad

ST. JOHN THE EVANGELIST PARISH, NAGA CITY
1. Cliff Cedrick E. Patiño

OUR LADY OF PEÑAFRANCIA PARISH, NAGA CITY
1. Rezaldy Jose R. Sambo

SAN FRANCISCO DE ASIS PARISH, NAGA CITY
1. Jorge Mark L. Villaver

PARTIDO DISTRICT

ST. JOHN THE BAPTIST PARISH, GOA
1. George R. Atole
2. Joemer C. Formalejo

ST. MICHAEL THE ARCHANGEL PARISH, CARAMOAN
1. Edmark S. Gianan
2. Napoleon B. Refugia

ST. DOMINIC OF GUZMAN, TABGON, CARAMOAN
1. Rico R. Bernal

ST. CLARE OF ASSISI PARISH, TIGAON
1. Menandro de Vergara Jr.

ST. JOSEPH PARISH, SAN JOSE
1. Kim N. Cortezano

ST. RAPHAEL THE ARCHANGEL PARISH, SAN RAFAEL, TIGAON
1. Mark Nikko A. Delfino

RINCONADA DISTRICT

ST. TERESA OF AVILA PARISH, SAN VICENTE, BAAO
1. Eglecerio S. Monte

OUR LADY OF PERPETUAL HELP PARISH, BALATAN
1. Joemar T. Abaño
2. Marx Karl A. Bergado
3. Mark Christian Degracia

ST. FRANCIS OF ASSISI PARISH, BUHI
1. Andri Jay Q. Laborte
2. Jose Carlo A. Noble

ST. MARY MAGDALENE PARISH, BULA
1. John Ivan O. Sale

HOLY CROSS PARISH, NABUA
1. Joseph Arian R. Daza

ST. RAPHAEL THE ARCHANGEL PARISH, PILI
1. Jesua F. Mortega

ST. THERESE OF THE CHILD JESUS PARISH, PILI
1. Clark Kent E. Pelejo

HOLY FAMILY PARISH, SAN JUAN, BATO
1. Richard B. Gloria
2. John Paul P. Solevit